بارگذاری

بلاگ تین

افراتین

چرخه بازیابی پارچه در تولیدی های پوشاک

در هزاره سوم با توجه به افزایش پسماندهای صنعتی و آلوده شدن محیط زیست شکل و طراحی مواد به سمت بازیابی هر چه بیشتر در جریان است. نگاه کوتاهی به آمارهای تولید در تولیدی های پوشاک بیشتر ما را به این فکر فرو می برد که چرخه بازیافت را برای صنعت تولیدی پوشاک فعال تر کنیم. آیا تولیدی های پوشاک و تولیدکنندگان بزرگ پارچه در دنیا می توانند روزی آرم حلقه بازیافت را بر روی تمامی محصولات خود حک کنند؟ در حال حاضر رشد تولیدی های پوشاک و پوشاک موجود در سراسر دنیا به طرز نگران کننده ای افزایش یافته است.

در حال حاضر ایده های بسیار و جوایز قابل توجهی نیز در این راستا برا بهترین ایده ارائه شده است و غول تولیدی پوشاک H & M در این زمینه بیشتر از سایرین فعالیت داشته و پیش قدم شده است که بلکه بتوان چرخه بازیافت را در تولیدی های پوشاک و پارچه به راه انداخت و بدین وسیله کمک شایان توجهی به محیط زیست کرد و همچنین اگر صنعت مد و تولید پوشاک دارای چرخه بازیافت باشد ظرفیت تولیدی های پوشاک نیز زیاد می شود به طوریکه یک تولیدی پوشاک بتواند در یک روز بیش از ۱ میلیون لباس جدید تولید کند.

تا کنون ۵ طرح در این زمینه داده شده است که باید بهترین آن شناخته شده و بر روی آن کار کرد:

۱) میکروب خورنده پلی آستر

همانطور که در پست قبلی انواع پارچه های مورد استفاده در تولیدی های پوشاک را دیدیم، پلی آستر از پرمصرف ترین پارچه ها در یک تولیدی پوشاک است و این پارچه خود یکی از مشتقات نفت است. در این ایده یک نوع جدید میکروب معرفی شده است که می تواند پلی آستر را بخورد و آنرا به مواد اولیه و قابل بازیافت تبدیل کند. هر تولیدی پارچه می تواند از این میکروب ها داشته باشد و فرآیند بازیافت را در کنار فرآیند تولید داشته باشد. این فرآیند حتی بر روی پارچه های ترکیبی از پنبه و پلی آستر نیز کار می کند. این روش هم می تواند پارچه را بازیافت کند و هم پارچه بدست آمده از این فرآیند بسیار ارزانتر از تولید پلی آستر از نفت است.

۲) بازیافت مواد غذایی به نخ

در یک تحقیق به عمل آمده به اثبات رسیده است که می توان از پرتغال نخ را بدست آورد. دراین ایده از پوست مرکبات برای تولید نخ استفاده می شود و می توان این فن آوری را نه انحصارا بلکه به هر تولیدی پوشاک یا تولیدی پارچه داد. تیم ارائه دهنده این ایده آمادگی خود را برای تولید انبوه از این ایده در نقاطی که مرکبات بیشتری دارند، اعلام کرده است.

۳) ساخت پارچه از جلبک

تولید یک پارچه سنتی مانند پنبه به هزاران سال قبل برمی گردد. پنبه یکی از پرمصرف ترین مواد مصرفی در یک تولیدی پوشاک است. اما نگاهی به تولید گیاه پنبه و آب بسیار زیادی که در فرآیند تولید آن مصرف می شود منجر به ایجاد ایده ی تولید پارچه از روی جلبک شده ست. جلبک ها به طور گسترده در اقیانوس ها و آب های دنیا وجود دارند که می توان به کمک این ایده از آنها پارچه قابل بازیافت تولید کرد و در اختیار تولیدی های پوشاک در سرتاسر دنیا گذاشت.

۴) تبدیل پنبه به یک پارچه جدید

بازیافت پنبه کار بسیار سختی است. اگر شما یک شلوار جین را برای بازیافت بفرستید عملا هیچ کاری برای بازیافت نمی توان بر روی آن انجام داد. در این ایده یک حلال سازگار با محیط زیست طراحی شده است که می تواند از پنبه یک الیاف جدید ساخت و بدین ترتیب پنبه را نیز وارد چرخه بازیافت کرد.

۵) طراحی یک پایگاه داده برای ردیابی مواد هدر رفته در کارخانه ها

تجربه ثابت کرده است که بسیاری از پارچه هایی که در یک تولیدی پوشاک و یا تولیدی پارچه به هدر می رود می تواند در بخش های دیگری از صنعت و یا حتی در تولیدی های پوشاک دیگر قابل استفاده باشد. نگاهی به درصد بازیافتی که از این روش بدست می آید ( بازیافت ۱۵ درصد از تولیدی های پوشاک و پارچه) منجر به طرح ریزی این ایده شده است. تولیدی های پوشاک با کمک این طرح می توانند پارچه های مورد نیاز خود را از این پایگاه داده با هزینه کمتری نیز تامین کنند.

نظر خود را درباره این پست ارسال کنید