بارگذاری

بلاگ تین

افراتین

اهمیت بازیافت در تولیدی پوشاک

پیرو مقاله قبلی که درباره لزوم وجود تولیدی های پوشاک پاک در دنیا بود در این مقاله درباره لزوم بازیافت در تولیدی های پوشاک مقاله ای برای شما عزیزان آماده کرده ایم. در مقاله های پیشین نیز درباره بازیافت و طرح های ارائه شده در این زمینه صحبت کردیم. در این مقاله قصد معرفی طرح ها و روش های بازیابی در تولیدی  های پوشاک را نداریم بلکه می خواهیم به اهمیت بازیابی اشاره ای داشته باشیم.

در دنیای امروز مد حرف اول را میزند و به یک هنجار جهانی تبدیل شده است، با توجه به اهمیت این امر و نیاز مردم، تولیدی های پوشاک در سراسر جهان لباسهایی ارزان تر و بیشتر تولید می کنند در این صورت مردم می توانند لباس های بیشتری را از تولیدی های پوشاک خریداری کنند.

تولیدی های پوشاک لباس های انبوه و بی حد و حصر را تولید می کنند که این به خودی خود برای طبیعت مضر است و باید بازیافت شوند.

برای درک بهتر صنعت تولیدی پوشاک باید چند واقعیت شگفت آور را بدانیم که باعث اسیب رسانی  به طبیعت می شوند:

* بر طبق امار هرساله هفت میلیارد لباس در سرار  جهان مصرف می شود.

* در ایلالات متحده سالانه 14 میلیون تن فرآورده های نساجی در تولیدی پوشاک از بین میروند این امار حدود 80 پوند به ازای هرنفر می باشد که 84 در صد از این لباس ها در محل هایی که زباله ها را دفن می کنند با دستگاه های بازیافت کننده  بازیافت می شوند که باعث آزاد شدن گازهای گلخانه ای به جو زمین و اثرات زیان بار زیست محیطی می شود.

بازیافت راهی است برای حل مشکلات وسیع تولید لباس در خصوص تولیدی های پوشاک که در نتیجه استفاده از ان از آلودگی های زیست محیطی کاسته می شود.

بازیافت مواد با تمام مزایایی که برای محیط زیست دارد اما کاستی هایی به همراه دارد ،در حال حاضر اکثر لباس های تولید شده در تولید های پوشاک را نمی توان به پارچه های با کیفیت تبدیل کرد اکثر همین پارچه های بازیافتی در نهایت به دستمال کاغذی تبدیل می شوند.

لباسهای مدرن تولیدی های پوشاک شامل موادی از قبیل الیاف هیبرید، پنبه مخلوط، پلی استر می باشند که برای جداسازی و پردازش سخت می باشند از همین رو نمی توان همه ی لباس های تولید شده در یک تولید های پوشاک را به پارچه های با کیفیت تبدیل کرد.

قبل از اینکه مواد اولیه لباس تولید شده در تولیدی های پوشاک بتوانند به طور موثر بازیافت شوند، باید پیشرفت های زیادی در زمینه تکنولوژی انجام شود، ماشین الات بازیافتی باید توسعه یابند تا بتوانند پارچه های مختلف را که در تولید های پوشاک تولید می شوند را هر کدام در دسته های جداگانه قرار دهد که بتوان انها را برای تبدیل به پارچه های جدید و با کیفیت آماده کند، چرا که بازیافت با فرایندهای شیمیایی برای شکل دادن به لباس و رنگ های شیمیایی پیچیده می باشد.

به نظر می رسد بهترین روش ممکن برای بازیافت، حل مشکل در مبدا است. یعنی مواد اولیه مورد تغذیه تولیدی های پوشاک و همچنین روش های تولید را استاندارد کنیم تا در مقصد و عمل بازیابی کمتر مشکلات گفته شده به وجود آید. کمااینکه تولیدی های پوشاک بزرگ دنیا مانند H&M، ZARA، INDITEX و... اقداماتی در این باره انجام داده اند و در حال رقم زدن آینده ای خوشبینانه برای تولیدی های پوشاک هستند.      

در مقاله بعدی درباره سلامت پارچه های مورد استفاده در تولیدی های پوشاک که در نهایت به لباس تن ما ختم می شود برایتان مطالبی خواهیم نوشت

نظر خود را درباره این پست ارسال کنید