بارگذاری

بلاگ تین

افراتین

هزینه های زیست محیطی تولیدی های پوشاک در چین

اگر دنبال کننده وبلاگ افراتین باشید خواهید دید که مطالب زیادی درباره رابطه بین تولیدی پوشاک و محیط زیست در این وبلاگ به چشم می خورد. مساله محیط زیست امروزه به یکی از دغدغه های کشورها تبدیل شده است تا جایی که روی تمامی معادلات دنیا تاثیر گذاشته است. تولیدی پوشاک افراتین نیز از این قائله مستثنی نیست و همراه تلاش کرده است حتی با اندک اقداماتی تلاش خود را در زمینه محیط زیستی پاک انجام دهد.

در مقالات قبلی درباره سلامت پارچه های مورد استفاده در تولیدی های پوشاک صحبت کردیم و در مقالات پیش تر درباره لزوم تولیدی های پوشاک پاک در دنیا حرف زدیم. در دو مقاله با عناوین اهمیت بازیافت در تولیدی پوشاک و چرخه بازیابی پارچه در تولیدی های پوشاک درباره بازیافت در تولیدی های پوشاک مطالبی را آوردیم و حتی درباره لزوم انقلاب زیست محیطی در تولیدی های پوشاک در دنیا نیز مطالبی برای شما عزیزان مطرح کردیم.

در این مقاله می خواهیم راجع به لباس های تولید شده در تولیدی های پوشاک که باعث آلودگی محیط زیست می شوند بخصوص در کشور چین حرف بزنیم.

می دانید که امرزه تولیدی های پوشاک درچین بخش عمده ای، تقریبا چیزی در حدود 65 درصد از لباس های سراسر جهان را تامین می کنند، و از طرفی می دانید که هرچه تولید پوشاک بیشتر باشد آلودگی ناشی از آن نیز قابل توجه است، واین موضوع در چین به یک بحران تبدیل شده است.

طبق گزارش بانک جهانی در چین حدود 17 تا 20 درصد از آلودگی های آب صنعتی به دلیل رنگ رزی، برای تهیه لباس در تولیدی های پوشاک است، از طریق رنگ رزی 72 نوع ماده شیمیایی وارد آب های صنعتی می شوند، این مساله به یک بحران جدی در صنعت نساجی و پوشاک تبدیل شده است چرا که باعث به خطر افتادن اعتبار نام تجاری برند های لباس تولیدی پوشاک می شود.

سازمان بهداشت جهانی گفته است در چین آب آلوده ناشی از رنگ رزی های تولیدی پوشاک باعث 75 درصد از بیماری ها و بیش از هزاران مرگ و میردر سال می شود، از این رو روستاییانی که در کنار آب راه های آلوده زندگی می کنند بیشتر از میانگین های ملی در معرض خطر ابتلا به سرطان به سرمی برند.

بر طبق آمار سالانه آکادمی علوم گوانگدونگ در زمینه سیاست زیست محیطی منطقه ای در چین، بخش قابل توجهی از صنعت نساجی و رنگ رزی های مربوط به تولیدی پوشاک به نسبت سایر بخش های گوانگدونگ فاضلاب بیشتری را منتشر می کنند که این خود باعث آلودگی های بیشتر می شود. این مساله باعث شده که کشور چین جزو پنج تولید کننده برتر مواد زائد قرار بگیرد  و تاثیرات آلودگی نساجی تولیدی های پوشاک به نسبت سایر آلودگی ها بسیار بیشتر از سایر صنعت ها باشد.

یک  سازنده  نساجی  یا  تولیدی پوشاک محلی  باعث آلودگی آب و هوا می شوند که  امروزه شهر های آسیایی با چنین مشکلات  مشابهی  که  کشور چین با  آن روبرو می باشد هستند.

مقامات نظارتی دولت استاتدارد های زیست محیطی را برای اطمینان از این که تولید لباس در تولیدی های پوشاک ناکار آمد نیست و به آب و هوا آسیب نمی رساند را تنظیم کرد و هرکدام از این تولیدی های پوشاک موظف به پیروری از این استانداردها می باشند که در صورت رعایت نکردن این استاندارد ها مجبور به پرداخت جریمه می شدند.

از این رو تولیدی های پوشاک مجبور به نصب تجهیزات ضبط در دودکش ها و خارج کردن مواد شییایی از فاضلاب ها قبل از پمپاژ شدن آن ها دررودخانه ها شدند، این امر باعث شد که تولیدی های پوشاک نیز لباس های تولیدی خود را گران تر به بازار عرضه کنند، با گران شدن لباس در تولیدی های پوشاک در سال 1970 بازار تولیدی های پوشاک در چین با قیمیت های مناسب به راه افتاد، یکی از دلایل ارزان بودن اجناس تولیدی های پوشاک در چین استفاده نکردن از تجهیزاتی بود که مقامت نظارتی دولت تنظیم کرده بودند که در نتیجه استفاده نکردن از آن ها آلودگی های زیست میحطی را افزایش میدادند.

دولت چین در چند دهه گذشته پیشرفت های چشم گیر داشته است، به طوریکه توانست چیزی در حدود 300 میلیون نفر را به کار در تولیدی های پوشاک خود مشغول سازد، با این وجود در هیچ زمان دیگری در تاریخ یک حکومت چنین شاهکار مشابهی را انجام نداده است، کشور چین توانسته است در زمینه های مختلف ازجمله تولیدی پوشاک، خود را به درجات بالایی برساند تا جایی که با برند های خارجی ایلات دیگر به رقابت تنگا تنگ پرداخته است.

در راستای حفاظت از آلودگی های زیست محیطی ناشی از تولید لباس در تولیدی های پوشاک، خرده فروشانی وجود دارند که به دنبال بهبود زنجیره های عرضه خود می باشند و این امر به طور گسترده ای در صنعت تولیدی پوشاک اثر گذار است.

چندی پیش یکی از شرکت های خرده فروشی تولید پوشاک به دنبال کاهش و بهبودی اثرات زیست محیطی و اجتماعی صنعت تولیدی پوشاک سازمانی را راه اندازی کرد که بتوان با استفاده از آن در جهت کاهش آلودگی های محیط گامی مثبت برداشت.

در مقاله بعدی به نقش صنعت در نسل جدید تولیدی های پوشاک خواهیم پرداخت

نظر خود را درباره این پست ارسال کنید