بارگذاری

بلاگ تین

افراتین

تاثیر زباله های تولیدی پوشاک ها بر محیط زیست

در مقاله قبل در مورد نسل های امروزی در نحوه انتخاب لباس و این که قبل از خرید به چه نکاتی توجه می کنند برای شما عزیزان صحبت کردیم. د ر این مقاله می خواهیم در مورد این که لباس های تولید شده از تولیدی پوشاک ها چه تاثیراتی بر محیط زیست دارند برای شما صحبت کنیم.

زباله های نساجی، در هر مرحله از فرایند تولید پارچه مانند ریسندگی، بافندگگ، رنگرزی، تکمیل، تولید پوشاک و... حتی در انتهای مصرف کننده تولید می شوند.

تولید جهانی پوشاک و مصرف آن در 50 سال گذشته افزایش یافته است. با گذشته زمان، لباس به عنوان یکی از  مهم ترین بخش های زندگی یک فرد تبدیل شده است. منسوجات و تولیدی پوشاک ها دومین آلوده کنندگان صنعت هستند. طول عمر پوشاکی که از تولیدی پوشاک ها خریداری می شود عمدتا سه سال است، بنابراین منسوجات مقدار زیادی زباله تولید می کنند. 5 درصد از کل دفن زباله های جهانی توسط زباله های نساجی ریخته شده ساخته می شود.

جلوگیری از هدر رفتن در حین تولید یا استفاده از منسوجات و تولیدی پوشاک ها امکان پذیر نیست. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل معقول در مورد رفتار خرید و چرخه زندگی یک محصول در بین مصرف کنندگان ضروری است. با درک ابعاد یک محصول و سازگاری آن با طبیعت، مقدار زیادی زباله نساجی که در محل های دفن زباله ریخته و سوزانده می شود تا حد زیادی کاهش می یابد.

زباله های نساجی و تولیدی پوشاک ها در هر مرحله از فرآیند تولید پارچه مانند ریسندگی، بافندگی، رنگرزی و... بازهم زباله تولید می کنند. ما می توانیم انواع زباله های تولید شده از تولیدی پوشاک ها و منسوجات نساجی را طبقه بندی کنیم:

ضایعات نرم: از شانه زدن، رسم و چرخاندن تولید می شود.

ضایعات سخت: پس از چرخاندن و پیچاندن، بافندگی و ... تولید می شوند.

طبقه بندی عمده زباله های منسوجات به شرح زیر است:

ضایعات منسوجات قبل از مصرف: به این نوع ضایعات، ضایعات تولید نیز گفته می شود و از مرحله اول زنجیره تامین تولید می شود. مصرف کننده ها هرگز زباله های قبل از مصرف را نمی بینند که در هنگام پردازش صنعتی منسوجات توسط سازنده تولید می شوند. این ضایعات شامل، مواد آسیب دیده یا معیوب، پارچه باقی مانده از روند برش است. به طور متوسط حدود 15 درصد پارچه مورد استفاده در تولید پوشاک برش داده می شود، دور ریخته می شود و هدر می رود. پارچه هایی که از 100 درصد مواد قابل تخریب مانند پنبه، کتان، ابریشم و کنف ساخته می شوند در یک کمپوست بازیافت می شوند و یا به یک کالای با ارزش افزوده تبدیل می شوند. منسوجات مصنوعی را می توان در کامپوزیت ها، بلوک های ساختمانی برای استفاده در ساخت و سازها یا عایق بندی صدا استفاده کرد.

در ادامه با همین موضوع همراه شما خواهیم بود....

نظر خود را درباره این پست ارسال کنید